{mos_sb_discuss:5}V polovině srpna proběhlo v maďarském Miskolci Mistrovství světa v orientačním běhu. Zúčastnil se ho i zlínský orientační běžec a světový medailista Michal Smola, který si z Olomouce 2008 odvezl stříbro na krátké trati, a čtvrté místo ze štafet. Právem byl tedy Michal vyhodnocen mezi desítkou nejlepších sportovců kraje Zlín 2008.

Michal se letos nominoval i do Maďarska. Dle původních předpokladů se měl zúčastnit závodů na krátké trati, na klasické trati a ve štafetách. Na začátku sezóny měl docela dobrou formu, ale pak přišly zdravotní potíže. Michal s těmito problémy bojoval a do Maďarska nakonec odjel. Na krátké trati se probojoval do finále, kde obsadil 11. místo. Dál to nešlo a závody na klasické tratě neabsolvoval. Plně se soustředil na štafety, kde běžel třetí úsek.

Mužské štafety se pro české barvy vyvíjely docela nadějně. Na prvním úseku doběhl Tomáš Dlabaja (zlínský odchovanec, nyní Žabovřesky Brno) na solidním 13. místě s minimální ztrátou. Dobrý výkon. Druhý úsek běžel pražský závodník Jan Procházka, který Michalovi na třetím úseku předával na nadějném třetím místě. Smola tak dostal šanci a byl rozhodnut ji plně využít.

Ale osud a sportovní štěstí celou záležitost zrežírovaly jinak. Pár kilometrů před cílem štafetového závodu byla na špici závodního pole čtveřice závodníků Francie, Norska, Švédska a České republiky. A pak to přišlo. Jeden nezaviněný pád, těžké zranění švédského závodníka. Ti zbývající tři se ihned rozhodli, že medaile nechají „plavat“ a že zdraví soupeře i kamaráda je přednější. Nakonec, toto drama komentoval v cíli Michal takto:

„Běžel jsem a pak jsem najednou viděl Martina Johanssona (SWE), jak leží na zemi. Už tam s ním byl Thierry Gueorgiou (FRA). Nejdřív jsem si myslel, že si zvrtnul kotník, ale pak jsme viděli, že má ve stehně zaražený klacek, tlustý tři cenťáky, deset cenťáků hluboko, celý od krve. Martin začal upadat do bezvědomí, tak jsme tam s Thierrym zůstali, odnesli ho na cestu a čekali jsme, až přijde pomoc. Anders Nordberg (NOR) běžel na další kontrolu s telefonem, aby zavolal pomoc. Ale než přijela, to bylo úplně šílené.“

Ti tři nakonec přerušili závod a „vzdali se“ svých medailových ambicí. Asi zachránili svému kamarádovi život. Ale na MS se závody nevzdávají, tak ti tři celý závod dokončili. Ve výsledcích figurují jejich štafety až někde ve třetí desítce. Poslední zprávy naštěstí hovoří o tom, že zraněný Johansson není v ohrožení života. Z nemocnice v Miskolci ho propustí nejdříve v pondělí, (24.8) ale jen proto, aby odjel společně se svým národním týmem do Švédska. "Mám ve stehně velkou díru. Není to moc příjemné, když mi tu ránu čistí" komentoval Švéd svůj úraz pro švédský list Sport Expressen.

A jak by závod býval byl podle Smoly skončil, kdyby se Švéd nezranil?

„Těžko odhadovat, konec závodu byl celkem zákeřný, tam by se mohlo stát úplně cokoliv. Fakt si netroufám odhadovat, ale vypadalo to, že Rusové jsou ze hry a asi bychom se o tři medaile poprali my čtyři – Martin, Anders, Thierry a já,“ tipuje Smola.

Hned po doběhu tyto tři závodníky veřejně pochválil a poděkoval prezident mezinárodní federace OB Švéd Åke Jacobson těmito slovy: „Jste pro nás všechny inspirací. To, co jste udělali, to byl úžasný příklad pravého sportovního ducha."

Je nutné k tomuto vynikajícímu činu Fair Play ještě něco dodat? Snad jen to, že zlínský orientační běžec a reprezentant Michal Smola se zachoval tak, jak se má chovat každý správný sportovec a člověk ke svým kamarádům. To potvrzuje jeho vynikající morální kvality.

Michale, děkujeme za všechny orienťáky a skutečné sportovce.

Jan Žemlík, SKOB Zlín

 

Doběh zachránců

Doběh sportovců fair play do cíle. Zleva: Thierry Gueorgiou – FRA, Michal Smola - CZE, Anders Nordberg – NOR. Autor: Ondřej Švirák, časopis Orientační běh.

 

Poděkování rodičů Martina Johanssona

Poděkování rodičů Martina Johanssona - SWE. Autor: Ondřej Švirák, časopis Orientační běh.

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Přihlášení

Strava