(po úpravě redakčně zkráceno)

 Jako předseda Komise výsledkového zabezpečení RDB jsem zhruba po 30 letech nečinnosti zaktivizoval tento kdysi velice úspěšný tým. Stopy naší bývalé, velice nenápadné činnosti, jsou do dnešních dnů patrné v archivních výsledkových listinách, které s velkou láskou a pečlivostí schraňuje náš kolega Honza Žemlík. Základním cílem naší komise protuto sezónu bylo zajistit účast Jiřího Joergena na vrcholném setkání evropských dorostenců v srbském Kopaoniku. Tento úkol proběhl v oblasti nominační, zdravotní, psychologické, právní a SS.{mos_sb_discuss:5}

 

1. Oblast nominační

Prvotním prubířským kamenem byla potřeba zaběhnou limit na dráze. Zpočátku jsem,  s ohledem na zkušenosti s metodou OldyPilce tzv. „imaginární dvojče" a své vizuální otcovské podoby s Joergenem, uvažoval o možnosti, že limit zajistím vlastní účastí na dráze. V rámci praktické zkoušky v terénu však nebyla tato varianta přijata.Ani při plánované chybě při odpočtu oběhnutých kol, nebylo možné můj dosažený čas beze studu zveřejnit. Také varianta Einsteinových paradoxů a teoretických možností  zpomalení toku času nám nevyšla. Termín uzavření nominace se blížil a ani diplomatické zákulisní intervence s oblíbenou metodou zapomenuté sedmičky slivovice v kanceláři u Bédi se minuly účinkem. Nakonec nám pomohla náhoda. Zlínská trenérka Monika Krejčíková si na poslední měření na dráze „omylem" vzala své nejpomalejší hodinky, a tak Joergen splnil s oblíbenou rezervou 4 sec limitní hodnotu.

Druhým úkolem, tentokráte téměř nepodstatným, bylo zajistit několik Joergenových předních umístění při OB závodech. Zde nám pomohla znalost terénu. Joergenův dědeček často vzpomíná na svého otce, který byl náruživým turistou a měl prochozenou celou republiku, a to od Aše až po Jasiňu (nyní Zakarpatská Ukrajina). Tyto vzpomínky na divoký a neprůchodný terén a řadu dosud nepublikovaných rakousko-uherských turistických map Joergenovi až neuvěřitelně přiblížili záludnosti terénu nominačních závodů.

2. Oblast zdravotní

Dalším významným úkolem bylozajistit Joergenovi optimální zdravotní stav, a to především bez jakýchkolipříznaků přetrénovanosti. A to se nám, jako každým rokem před sezónou, podařilonaprosto bez problémů! Tolik volných dnů v treninkovém deníků se nám jiždlouho do jeho sportovní kroniky vpašovat nepodařilo. Neustávající bolest oboustehen, kouslé lýtko, naražené rameno a bolestivost achilovek se sice zdajíobehranou písní, ale přetrénovanosti jsme zabránili.

Velice nepříjemný byl kontakt s vedením dorosteneckého týmu, který odmítal vzít do auta lékařskou kabelu Joergenovy maminky plnou medikamentů, obvazů, chemikálií,rostlinných výtažků a především masážních emulzí Joergenova otce. Ještě, že Joergen nejede Tour de France. Věřím, že i vůně emulzí (z minulého století) přispěla k jeho dobrým výsledkům.

Po vyhlášení výsledků prvního závodu se Joergenovi zvýšila teplota a začala jej bolet hlava. Po předání této informace do domácího střediska bylo zahájeno lékařské koncílium, kde se probíralo použití kortikoidů, alkaloidů, stereo i monoidů a dalších odborných kidů. Nakonec jsme upustili od teoretizování a nechali to na Joergenovi samotném. 

3. Oblast psychologická

 Našim netradičním, ale úspěšným prvkem, se staly dva významné psychologické kroky. Joergen si především musel dlouhodobě zvykat na úspěch a na slávu. Doma často musel chodit se složkou (na diplomy), sklánět trup (přijímání zlaté medaile) a ani lehce skromné pousmání pro fotografy jsme neopomenuli.

Ale hlavní psychologickou bombou, kterou jsme Joergena vybavili, byl kolektiv, se kterým jel do Srbska(jedná se samozřejmě o dámskou část týmu). Trvalo nám téměř půl roku než jsme pro něj vybrali jeho optimální složení. Zpočátku jsme navrhli několik desítek jmen.Na základě podobenek a stáří (zde došlo k několika přehmatům, neboť se dozkoumaného souboru připletla řada starších favoritek Joergenova otce) jsme nakonec vytipovali skupinu 8 dívek, které se naší komisi podařilo donominovaných do Srbska prosadit.

4. Oblast právní

Z hlediska právního zabezpečení jsme se obrátili na právními spory s kolegou Erikem Faganem zoceleného Pavla Starostu. Z vlastních zkušeností jsem jej raději vybavili dostatečnou finanční zálohou a především pověstnou žlutou kartou „Pokárání Jojny Brutmana". A to se nám vyplatilo! U sběrné kontroly při doběhu sprintu tuto kartu Pavel Starosta ukázal švýcarskému závodníku, který se na Joergena nepříjemně tlačil. Když to vše spatřili švýcarští funkcionáři,  výrazně svého závodníka zpomalili. Jen málo scházelo k tomu, aby Pavel použil velice nepříjemnou červenou kartu „Zamračení Jojny Brutmana".

5. Oblast SS

Nejdůležitější oblastí pro letošní rok se stala oblast SS - srdíčko a štěstíčko. Dlouho jsme Joergenovi vštěpovali nutnost zapojit do výkonu srdíčko a nespoléhat na svou nejasnou výkonnost, ale především na štěstíčko. Abychom neponechali nic náhodě, drželi jsme mu po celou dobu jeho zahraničního angažmá palce Jojny Brutmana, byť amputované při jeho sibiřské anabázi. 

6. Závěr

Nakonec bych chtěl výrazně poděkovat Radanovi Kamenickému, dopisujícímu členu RDB, kterého se nám nedávno podařilo prosadit do vrcholné funkce, ze které mohl výrazněji podpořit činnost naší komise.

Z výše uvedeného jistě vyplývá, že jsme pro Joergena udělali v rámci fair-play maximum. A že Joergen nedosáhl na všechny medaile? Obávám se, že za těch 30 let nečinnosti naši komise, nám vyrostla konkurence i v jiných týmech. Věřím však, že kreativita našich členů připraví pro Joergena i na další vrcholové akce dostatečné podmínky pro rozšíření jeho domácí medailové sbírky.  

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášeni.

Přihlášení

Strava